10 dni to czasu szmat, ale nie ważne, ważne by grać

Zespół Dystans śpiewał w swojej piosence, by "zaczekać z tym do jutra". My jednak już dziś sprawdzimy jaki dystans muszą pokonać zespoły A Klasowe w sezonie 2014/15. Przedstawiamy również mapę A Klasy na nowy sezon! Zapraszamy do lektury.

Metodologia badań:

Korzystając z ogólnie dostępnych mapw internecie, sprawdziliśmy ile kilometrów muszą przebyć zespoły A Klasy i jednocześnie ile czasu zajmie im "okres podróżowania" w całym sezonie 2014/15. Liczono oczywiście odległość między stadionami drużyn. Ten dystans mnożono przez dwa (dane we wykresach) - gdyż po meczu trzeba wrócić do swojej miejscowości (takie jest założenie, bo można zostać). Tak samo liczono czas - tu korzystaliśmy z wybrania transportu samochodowego, czyli tzw. "od drzwi do drzwi", to wszystko przedstawiła Google Mapa. Wybrany został najkrótszy możliwy odcinek.

KLIKNIJ I SPRAWDŹ !!!

Ważne dopowiedzenie: Dwie drużyny: Bystry oraz Zawrat mecze w roli gospodarza rozgrywa głównie nie we własnej miejscowości i tak więc liczyliśmy dystans, które drużyny muszą pokonać kolejno z Nowego Bystrego do Ostrowska oraz z Bukowiny do Nowej Białej. Wyjątkiem są dwa spotkania Bystrego, które zagrają u siebie w Nowym Bystrem jesienią. Nie znamy terminarzu wiosny, założyliśmy, że wtedy Bystry rolę gospodarza będzie pełnić na boisku w Ostrowsku. Oczywiste jest, że wszystkim innym drużynom, które grają we własnej miejscowości nie były liczone kilometry na dotarcie na swój obiekt.

Tabela krzyżowa pokonanych kilometrów przez drużyny wygląda następująco (dystans w jedną stronę):

Babia Góra by dotrzeć na stadion w Tylmanowej (lub odwrotnie) musi przejechać 72 kilometry - pokazuje to, że Podhale to bardzo duży obszar, razem z drogą powrotną daje to ponad 140 kilometrów! Na drugim końcu pietruszki drużyny Skalnych i Wiatru ich miejscowości dzieli 3 kilometry, czyli typowy rzut beretem.

Czas w minutach kształtuje się zaś tak (w jedną stronę):

Daje się zauważyć ponad godzinną podróż m.in. między Lipnicą Wielką a Ochotnicą Dolną lub trasę od Tylmanowej do Raby Wyżnej. Dużo czasu zajmuje drużynom Bystry i Zawrat, by dostać się na mecz "u siebie".

KLIKNIJ I SPRAWDŹ !!!

Czas na kwintesencję, czyli podsumowanie, to pokażą wykresy:

Na zdecydowanym prowadzeniu w tej klasyfikacji ekipa z Bystrego. To zwycięstwo to jednak "zasługa" spotkań w Ostrowsku jako u siebie. Największy "czysty" dystans musi pokonać Babia Góra. Z Lipnicy praktycznie wszędzie daleko. Jak w tej nietypowej klasyfikacji wypada Granit? 10 miejsce i mus przejechania około 700 kilometrów, tutaj jednak dobrze być ostatni. Ostatnie miejsce dzierży Podhale II Nowy Targ, jak oni wykorzystają ten niewątpliwy handicap (tłuc się w busie nie należy do przyjemności), czas pokaże.

Apropos czasu. Najwięcej tego w podróży spędzą piłkarze Bystrego: ponad 29 godzin, całość pokaże wykres:

Piłkarze Granitu prawie 15 godzin będą mogli analizować przeciwnika, a później mecz, przy okazji oglądając atuty podhalańskiej przyrody. W sumie czas drogi wszystkich A-klasowców na stadiony rywali, a czasem swoje wynosi bagatela 238,35 godzin czyli prawie 10 dni. Te wyniki jednak zweryfikują korki i stan podhalańskich dróg, a zrobią to wybornie.