Historia Ludowego Klubu Sportowego "Granit"

Historia Ludowego Klubu Sportowego "Granit"

Czarnogórski Ludowy Klub Sportowy Granit powstał w wakacje 1971 roku. Ówczesny nauczyciel W-F w szkole podstawowej Nr 1 w Czarnej Górze Zagóra Franciszek Jezierczak oraz Walenty Hełdak "Uraciok" zebrali czarnogórską młodzież na boisku szkolnym i proklamowali założenie Ludowego Zespołu Sportowego "Granit" w Czarnej Górze i każdemu nowemu członkowi po podpisaniu deklaracji członkowskiej wręczyli zielone legitymacje.

Na początku nie sprecyzowano wiodącej dyscypliny sportowej w której ma się specjalizować była to lekka atletyka w dyscyplinach, które można było u nas uprawiać (ze względu na specyfikę terenu) na początku było to pchnięcie kulą i skok w dal a później tenis stołowy na jedynym istniejącym we wsi stole, który wyciągany był ze stodoły i stawiany na dostępnym równym terenie a później w opuszczonym domu "U Mazura".

Potęgą zawodnicy Granitu byli natomiast w grze w szachy i warcaby wygrywając wiele prestiżowych zawodów na szczeblu powiatu.

W 1972 r. stworzono także pierwszą drużynę piłki nożnej, która w pierwszym "oficjalnym" sędziowanym meczu przegrała sromotnie z drużyną Białki Tatrzańskiej aż 12-1. Historyczną pierwszą bramkę zdobył Józef Kiernoziak "Mazur".

W 1973 roku staraniem nauczyciela W-F w Białce Tatrzańskiej pana Stanisława Maliszewskiego zorganizowano cykliczne rozgrywki piłki nożnej na szczeblu gminy Bukowina Tatrzańska. Do pierwszych rozgrywek zgłosiło się 6 zespołów, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Brzegi, Czarna Góra Zagóra, Jurgów i Leśnica zawody rozgrywane były na trzech boiskach w Brzegach, Jurgowie i Czarnej Górze (Polanka) na ostatnim w roli gospodarza występowały aż cztery drużyny (Czarna Góra, Białka, Bukowina i Leśnica) grano mecz i rewanż każdy z każdym a później II runda mecz i rewanż o puchar naczelnika gminy Bukowina Tatrzańska i tak sezon w sezon drużyny rozgrywały po 20 meczów aż do początku lat osiemdziesiątych XX wieku.

W kwietniu 1973 roku Granit wystąpił na boisku w Brzegach i zwyciężył 7-3 co można uznać za pierwsze zwycięstwo. Skład z owego meczu: Franciszek Kiernoziak - Leszek Mirga, Józef Hełdak, Władysław Gogola, Józef Gogola, Walenty Milon, Andrzej Hełdak, Milan Modła, Eugeniusz Gogola, Józef Kikla, Władysław Milon.
Bramki:Józef Kikla 3, Eugeniusz Gogola 2, Andrzej Hełdak 1, Józef Hełdak 1.

Przez następne lata kapitanem a zarazem prowadzącym drużynę piłkarską byli:Walenty Hełdak, Eugeniusz Gogola, Eugeniusz Milon, Józef Jezierczak, Tadeusz Milon.

Wyróżniający się piłkarze w 40 leciu to między innymi: Józef Kikla, Józef Milan Modła, Eugeniusz Gogola, Andrzej Milon, Zbigniew Mirga, Władysław Milon I, Władysław Milon II, Witold Gogola, Andrzej Pietras, Józef Hełdak, Jan Jezierczak, Józef Jezierczak, Marian Hyżny, Tadeusz Milon, Dariusz Twardosz, Tadeusz Lichacz, Mariusz Maryniarczyk, Stanisław Hełdak, Andrzej Kiernoziak, Zygmunt Milon, Krzysztof Sarna, Andrzej Pawlica, Janusz Hełdak, Piotr Gogola, Marcin Sarna.

Pod koniec lat osiemdziesiątych i w latach dziewięćdziesiątych drużyna Granitu występowała w Klasie C, a później w Klasie B - już w strukturach Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej.

Historyczny moment dla drużyny Granitu nastąpił 5 czerwca 2002 roku kiedy to na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek po zwycięstwie nad Janosikiem Sieniawa zawodnicy z Czarnej Góry awansowali do podhalańskiej Klasy A w pokonanym polu pozostawiając drużyny Gronika Gronków, ZORu Frydman i Szarotki Nowy Targ. W historycznym awansie udział mieli prowadzący drużynę Edward Trzop oraz zawodnicy Piotr Gogola, Dariusz Twardosz, Andrzej Maryniarczyk, Wojciech Maryniarczyk, Andrzej Kiernoziak, Janusz Hełdak, Krzysztof Sarna, Robert Sarna, Sławomir Marcisz, Zygmunt Milon, Jan Malec, Stanisław Hełdak, Mariusz Maryniarczyk i Tadeusz Lichacz.

W Klasie Ajuż jako LKS "Granit" występował przez trzy lata do sezonu 2004/2005.

Po spadku w każdym sezonie piłkarze z Czarnej Góry byli w czubie klasy „B” ale dopiero w sezonie 2008/2009 wywalczyli ponowny awans ale po roku mimo zajęcia trzeciego miejsca od końca tabeli znów spadli do niższej klasy rozgrywkowej.

Niesamowita mobilizacja i determinacja zawodników oraz działaczy w sezonie 2010/2011 po wygraniu 18 kolejnych meczy już na pięć kolejek przed zakończeniem rozgrywek znów zaowocowała awansem do Klasy A. Zawodnicy sami zrobili sobie prezent na 40 urodziny klubu.

W sezonie 2010/11 na Granit nie było mocnych co potwierdza imponujący bilans bramkowy 107-13.

Od sezonu 2011/12 Granit dzielnie radzi sobie w A Klasie plasując się w górnej części tabeli, a co najważniejsze ma oddanych fanów, którzy są z drużyną na dobre i na złe.

Obecny skład to wychowankowie z roczników 91-95 (w przeważającej mierze czwarta drużyna trampkarzy młodszych z sezonu 2003/2004 na 16 drużyn prowadzona przez Eugeniusza Gogola) wzmocniona nieco starszymi oraz jeszcze gotowymi pomóc w potrzebie weteranami.

Ludowy Klub Sportowy Granit Czarna Góra

  • Rok założenia: 1971
  • Barwy: czerwono czarne
  • Adres: Zagóra 165, 34-532 Czarna Góra
  • telefon: (18) 285-64-66
  • Stadion: "Rówień Dolańska" w Czarnej Górze (otwarty w 2001 roku), pojemność: 100 miejsc / boisko: 103 m x 57 m
  • Sukcesy: 3. miejsce w A Klasie (sezon 2011/12)

Tekst: Eugeniusz Gogola.

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości