Ustalono opłaty na sezon 2021/22

Gra w rozgrywkach ligowych oprócz niewątpliwych plusów ma też jeden duży minus, a mianowicie koszty jakie musi ponieść klub piłkarski. W pigułce przedstawiamy postanowienia Uchwały Zarządu MZPN w Krakowie nr 40 Z/2021 z dnia 29 lipca 2021 roku w sprawie wysokości opłat, kar pieniężnych, ryczałtów transferowych, kaucji i opłat licencyjnych.

Granit Czarna Góra w sezonie 2021/22 będzie występował w Klasie okręgowej, to oznacza, że 14 dni przed rozpoczęciem sezonu (do 23 lipca 2021 roku) musiał wpłacić na konto MZPN ryczałtową opłatę w wysokości 1000 zł, która zawiera roczną składkę członkowską na rzecz PZPN (12 zł), możliwość występowania w rozgrywkach ligowych oraz rejestrację i uprawnienie dowolnej liczby zawodników w obecnym sezonie. Wysokość opłat ryczałtowych wskazano w Uchwale Zarządu MZPN w Krakowie nr 33/Z/nk/2021 z dnia 7 lipca 2021 roku.

Brutalna gra nie popłaca i to dosłownie. W Klasie okręgowej już za 3 upomnienie żółtą kartką danego zawodnika w sezonie ligowym należy uiścić opłatę w wysokości 40 zł, 6 żółty kartonik to już 75 zł w plecy, dziewiąte "żółtko" uszczupla budżet  o kolejne 95 zł. W przypadku wyjątkowo często łapanej "cytryny" kary idą jeszcze w górę i tak za 12, 16, 20 itd. żółtą kartkę kara wynosi 120 zł. Przypomnijmy, że Tomasz Hajto w sezonie 1998/99 w barwach Schalke w niemieckiej Bundeslidze uzbierał 16 żółtych kartek, a więc w Klasie okręgowej taki "wyczyn" kosztowałby klub łącznie minimum 450 zł (40 zł + 75 zł + 95 zł + 120 zł + 120 zł). Minimum, ponieważ w przypadku nierozważnej gry całego zespołu i ukarania przez to co najmniej 5 zawodników żółtą kartką należy zapłacić 100 zł. Kary z tytułu żółtych kartek w lidze Granit będzie uiszczał na rzecz Limanowskiego Podokręgu Piłki Nożnej, czyli organu sprawującego w tym sezonie pieczę nad "okręgówką", w której występuje Granit. W Pucharze Podhala żółte kartki też kosztują. Parzysta żółta kartka dla danego gracza to koszt 50 zł, ta opłata z kolei będzie przelewana na konto Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej w Nowym Targu.

W przypadku chęci zgłoszenia protestów lub odwołań należy wnieść kaucję. Złożenie protestu odnośnie przebiegu zawodów - 250 zł, w przypadku odwołania od orzeczeń dyscyplinarnych kaucja wynosi 150 zł, a 300 zł od odwołań od orzeczeń innych organów. Zdecydowanie najwyższa kaucja wynosi w przypadku kasacji rozpatrywanej przez Najwyższą Komisję Odwoławczą PZPN, bo aż 3500 zł.

Transfery w Klasie okręgowej to zjawisko raczej nieczęsto spotykane, kluby częściej korzystają z własnych wychowanków. Granit w przypadku transferu do innego klubu musi zapłacić do PPPN w Nowym Targu 200 zł (transfer definitywny) lub 150 zł (wypożyczenie) niezależnie od wysokości transferu. Z kolei kupno lub wypożyczenie zawodnika to koszt uzależniony od klasy rozgrywkowej, w której występuje klub odstępujący. W przypadku transferu juniorów należy zapłacić 3% lub 2% otrzymanego ekwiwalentu za wyszkolenie, nie mniej jednak niż wartość 100 dolarów amerykańskich. Również klub pozyskujący juniora musi zapłacić 2% wysokości ekwiwalentu.

Przewinienia dyscyplinarne również kosztują, poniżej przestawiono wybrane wykroczenia i wysokość kar:

- brak należytego zabezpieczenia zawodów: kara od 100 zł do 2000 zł,

- brak kart zawodników, niewłaściwe wypełnienie protokołów zawodów: kara od 100 zł do 200 zł,

- wystawienie do gry nieuprawnionego zawodnika: kara od 300 zł,

- niezgłoszenie się na zawody: kara od 600 zł,

- samowolne zejście z boiska: kara od 1500 zł,

- brak na zawodach służby porządkowej: kara od 100 zł do 500 zł,

- brak opieki medycznej: kara od 150 zł.

Bardzo surowo jest też karana próba korupcji lub przekupstwa meczu, aż do 10000 zł zarówno dla przyjmującego lub udzielającego korzyść majątkową lub osobistą. Najwyższą karę Regulamin przewiduje za niewykonanie w terminie 30 dni orzeczeń jurysdykcyjnych PZPN, a także organu właściwego do spraw ustalenia ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika - w takim przypadku kara wynosi do 100000 zł. Wszystkie nałożone kary należy regulować niezwłocznie od daty ukazania się właściwego dla nałożonej kary komunikatu.

Innymi opłatami, które musi regulować Granit są również: opłata za zmianę terminu zawodów - 100 zł, opłata za udzielenie licencji - 200 zł. Nieodzownym kosztem jest również opłata za odbiór boiska - 120 zł plus ryczałt za dojazd w celu weryfikacji boiska. Odbioru dokonuje organ prowadzący rozgrywki, ale te czynności może zlecić Podokręgowi, do którego należy klub.

Nad sprawiedliwym przebiegiem meczów czuwają sędziowie i delegat. Arbiter główny za swoją pracę w Klasie okręgowej otrzymuje 210 zł, sędzia asystent inkasuje 180 zł, w przypadku spotkań towarzyskich są to odpowiednio kwoty 90 zł i 80 zł.

Drużyna w przypadku zaległości finansowych może być zawieszona w rozgrywkach. Klub odpowiada solidarnie za kary nałożone na zawodników, trenerów, działaczy.

Pełna treść Uchwały: https://www.mzpnkrakow.pl/media/files/regulaminy/oplaty_2021_2022.pdf

źródło: MZPN w Krakowie.