Poroniec: Celem minimum stabilizacja

Po zimowym letargu drużyny z Podhala rozpoczynają rywalizację na arenach ligowych. Pierwszy zaszczytu występu w 2015 roku w oficjalnym meczu dostąpi najwyżej sklasyfikowany zespół z naszego regionu, czyli trzecioligowy Poroniec Poronin.

Drużyna Marcina Manelskiego już jutro podejmie u siebie Hutnik Nową Hutę. Spotkanie nie zostanie rozegrane jednak w Poroninie tylko w Nowym Targu, na nowo wybudowanym obiekcie ze sztuczną murawą, który spełnia normy drugoligowe. Transmisja w internecie na MAŁOPOLSKATV.PL od 14:55. W związku z ciągle zimową aurą kolejne dwa mecze trzecioligowca również zostaną rozegrane w "mieście". Celem minimum Porońca wydaje się ustabilizowanie formy na trzecioligowym froncie. Po cichu jednak w Poroninie mówi się o awansie, w przerwie zimowej dokonano wielu transferów. Poczynione wzmocnienia robią wrażenie. Tacy zawodnicy jak Paweł Nowak i Janusz Wolański poznali już smak gry w ekstraklasie - szczególnie imponujący jest bilans tego pierwszego, który ponad 200 razy zagrał w elicie. Młodzi zawodnicy: Sławomir Basisty i Patryk Królczyk też mają szansę na regularne występy - obaj to młodzieżowcy, czyli zdecydowanie towar deficytowy w Poroninie. Nową twarzą jest również Marcin Pluta, który jednak z powodu kontuzji na boisku pojawi się prawdopodobnie w drugiej połowie rundy. Nierewelacyjnie prezentujący się jesienią Patryk Wójcik i Grzegorz Kmiecik przenieśli się do Górnika Libiąż (IV liga). Zakończyło się wypożyczenie Jarosława Lizaka z Puszczy Niepołomice, w KS Zakopane karierę będzie kontynuował Mateusz Antoł. Postacią nie tylko drużyny, ale i całej ligi będzie Maciej Żurawski, który wydaje się gwarantem na kilka goli. W sparingach były król strzelców polskiej ekstraklasy zdobył tylko jedną bramką, ale warto zaznaczyć, że grał mało, jak wiadomo ma obowiązki w Wiśle Kraków, gdzie jest skautem i przygotowania z Porońcem rozpoczął później. W sparingach najlepszym strzelcem był Rafał Gadzina i wydaje się, że to on będzie partnerem w linii ataku popularnego "Żurawia". Swoje minuty powinien też dostać wspomniany Basisty, który w A Klasie jesienią robił różnicę, mówi się, że zwiększył masę mięśniową, która przyda mu się w bojach z silnymi obrońcami rywali.

Kadra Porońca Poronin

Taktyka

Trener Manelski preferuje częste rotacje w składzie. Ma ku temu wszelkie podstawy - wszakże drużynę tworzy aż 23 zawodników. W pierwszych meczach nie zagrają na pewno Pluta i Folwarski. Dużo powinni grać Królczyk, Nowobilski i Zielonka, którzy są młodzieżowcami, a tych przez 90 minut musi przebywać aż 3. Warto wspomnieć, że Mikołajczak i Łyduch to reprezentanci Małopolski i wydaje się, że trener Manelski będzie na nich stawiał. Trener mocno liczy na nowych Wolańskiego i Nowaka, którzy mają wzmocnić siłę rażenia w ofensywie i sprawić, by Poroniec nie był tak kompromisową drużyną (jesienią aż 7 remisów).

Zimowe sparingi

Terminarz wiosny

• 18 kolejka. 15 marca, 15:00 Poroniec - Hutnik Nowa Huta (mecz w Nowym Targu) - TRANSMISJA NA MALOPOSKATV.PL !
  • 19 kolejka. 22 marca, 15:00 Poroniec - MKS Trzebinia/Siersza (mecz w Nowym Targu)
  • 20 kolejka. 29 marca, 15:00 Poroniec - Wolania Wola Rzędzińska (mecz w Nowym Targu).
  • 21 kolejka. 4 kwietnia,15:00 Partyzant Radoszyce – Poroniec
  • 22 kolejka. 12 kwietnia, 15:00 Poroniec - Korona II Kielce
  • 23 kolejka. 15 kwietnia, 17:00 Wisła Sandomierz – Poroniec
  • 24 kolejka. 19 kwietnia, 15:00 Poroniec - Granat Skarżysko-Kamienna
  • 25 kolejka. 25 kwietnia, 17:00 Unia Tarnów – Poroniec
  • 26 kolejka. 29 kwietnia, 17:00 Poroniec - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
  • 27 kolejka. 5 maja, 17:00 Garbarnia Kraków – Poroniec
  • 28 kolejka. 10 maja,  15:00 Poroniec – Beskid Andrychów
  • 29 kolejka. 16 maja, 17:00 Soła Oświęcim – Poroniec
  • 30 kolejka. 20 maja, 18:00 Poroniec – Wisła II Kraków
  • 31 kolejka. 24 maja, 15:00 Poroniec – Wierna Małogoszcz
  • 32 kolejka. 31 maja, 17:00 Łysica Bodzentyn – Poroniec
  • 33 kolejka. 4 czerwca, 17:00 Poroniec – Poprad Muszyna
  • 34 kolejka. 7 czerwca, 17:00 Czarni Połaniec – Poroniec

Gwiazda drużyny

Maciej Żurawski

Magnes. Dzięki niemu futbol dla hipsterów, jakim możemy nazwać ten trzecioligowy będzie coraz bardziej popularny. Wybitny reprezentant Polski co prawda najlepsze lata ma już za sobą, ale jego poziom na III ligę jest wystarczający. Były mistrz Polski, Szkocji i Cypru miejmy nadzieje wprowadzi Poroniec do II ligi.

***********************************

Podhalańskie zespoły z IV ligi wznowią grę 22. marca (za wyjątkiem Watry, która zagra zaległy mecz z Sokołem Borzęcin jutro), tydzień później startuje liga okręgowa. A Klasa boje rozpocznie dopiero 12 kwietnia (jeżeli pogoda pozwoli).

Fot. poroniecporonin.com.pl, Maciej Zubek (podhaleregion.pl)