"Granity" w Polsce

17. września 2014 GRANIT NIE TYLKO W CZARNEJ GÓRZE (cz. 1/2)

Czarnogórski Granit to nie jedyny klub o nazwie popularnej skały magmowej. Zapraszamy na podróż po Polsce w poszukiwaniu innych "Granitów".

Polskie kluby piłkarskie o nazwie "Granit"
Wycieczkę zaczynamy w Bychawie. Tamtejszy Granit występuje w lubelskiej (nie lublińskiej,o tym poczytasz tutaj) lidze okręgowej.


Taki "top" zdobi stronę internetową Granitu Bychawa / blksgranit.futbolowo.pl


Bychawski Ludowy Klub Sportowy powstał w 1965 roku, czyli teoretycznie 6 lat wcześniej niż Czarnogórski Granit, jednak...
...Do 1972 roku Bychawski LKS (wcześniej LZS) funkcjonował jako "Czarni". Jak głosi legenda jeden z przedstawicieli klubu siatkarskiego "Kos" z miejscowości z pod Lublina gościł w Czarnej Górze. Nazwa naszego klubu bardzo mu się spodobała, zaproponował ją piłkarzom, a ci jednogłośnie proklamowali zmianę nazwy klubu na Granit!

A dookoła las, troszkę inne drzewa niż w Czarnej Górze, ale klimat podobny / blksgranit.futbolowo.pl

W sezonie 1972/73 klub z Bychawej do rozgrywek B Klasy zgłoszony został jako Granit, zmieniono również barwy klubowe z czarnych na biało-niebieskie-żółte.
Od sezonu 2011/12 po spektakularnym awansie Granit Bychawa występuje w lidze okręgowej, obecne rozgrywki nie są jednak udane dla tej drużyny, do tej pory po 6 kolejkach zdobyte 4 punkty dają im przedostatnie miejsce w tabeli. Rezerwy Granitu Bychawa występują w A Klasie, w razie spadku pierwszej drużyny, nawet miejsce "poza spadkowe" rezerw zobliguje ich do spadku do B Klasy (na razie zajmują 2 miejsce).

Z Bychawej do Czarnej Góry jest aż 370 km dystansu, jednak jeszcze więcej, bo aż 715 km dzieli Czarną Górę od Koczałej - kolejnej miejscowości, w której klub piłkarski nazwano Granit.
LKS Granit Koczała powstał w 1976 roku, obecnie swoje boje toczy na arenie jednej ze słupskich A Klas. Początek tego sezonu jest dla nich nieudany. Jedno zwycięstwo w 5 meczach stawia tamtejszy Granit na miejscu w dolnych rejonach tabeli. W przeszłości Granit Koczała grał w "okręgówce"

Strona internetowa Granitu Koczała wygląda solidnie / granitkoczala.pl


Również Granit Koczała rozgrywa swoje mecze w scenerii lasu / granitkoczala.pl

Do województwa pomorskiego jeszcze wrócimy, udajmy się na chwilę na Dolny Śląsk i odwiedźmy miejscowość pod Wałbrzychem. Roztoka (415 km od Czarnej Góry), bo o niej mowa szczyci się również swoim Granitem.

"Top" strony Granitu Roztoka / lksgranitroztoka.futbolowo.pl

Granit z Roztoków możemy nazwać pierwszym Granitem na piłkarskiej mapie Polski. Klub założono w 1954 roku. Już od 11 lat tamtejszy Granit walczy w wałbrzyskiej A Klasie, obecnie zajmuje miejsce czwarte, najwyżej w ostatniej dekadzie Granit Roztoka był na 3 miejscu (sezon 2004/05).
Ciekawostka: Sponsorem technicznym klubu z Roztoków jest firma nike.

Zmorą dla bramkarza Granitu Roztoka są nie tylko strzały celne, ale również chybione, gdyż musi po piłkę przedostawać się przez "chraście" / lksgranitroztoka.futbolowo.pl

Na Podkarpaciu spotykamy kolejny klub z "Granitem" w nazwie. KS Granit Wysoka Strzyżowska to stosunkowo młody twór (powstanie w 1999), jednak z powodzeniem walczy w rzeszowskiej A Klasie.

Sympatyczny herb. Czyżby w Wysokiej Strzyżowskiej marzono o Lidze Mistrzów? / granitwysoka.futbolowo.pl


Ciekawostka: Jak to w Granicie nie mogło zabraknąć Sarny. W Wysokiej Strzyżowskiej Jakub Sarna jest czołowym zawodnikiem.


A z prawej kryta trybuna dla Vipów ;) / granitwysoka.futbolowo.pl

Jak się rzekło wracamy do województwa pomorskiego, odwiedzamy Kończewo. Tamtejszy Granit toczy boje w słupskiej B Klasie. Klub podobnie jak ten z Rzeszowczyzny założono w 1999 roku.

Strona internetowa Granitu Kończewa, spełnia światowe standardy / granit.aganet.pl


Ekstrawaganckie stroje Granitu Kończewa rzucają się w oczy / granit.aganet.pl

Ciekawostka: tak wzór herbu tłumaczą na oficjalnej stronie Granitu Kończewa: "Jako logo Klubu przyjęto piłkę z łbem konia - od nazwy miejscowości Kończewo."

Pozostałe kluby piłkarskie o nazwie Granit nie grające w strukturach PZPN-u (w nawiasie województwo i rok założenia):
Granit Górka Sobócka (woj. dolnośląskie, b.d.), Granit Marcelin (woj. zachodniopomorskie, 2000), Granit Rogoźnica (woj. dolnośląskie, 2009).

Tak więc w Polsce klubów sportowych o nazwie Granit jest 10 (plus rezerwy Granitu Bychawa). Okolice stadionów niemal wszystkich Granitów zdobią lasy. Najwięcej "Granitów" jest w dolnośląskim, tam jednak większość imienników naszego klubu nie gra w rozgrywkach ligowych. Z pewnością można powiedzieć, że każdy Granit walczy o zwycięstwo, a patronująca skała tylko w tym pomaga. Gdyby stworzyć wirtualną ligę "Granitów" nasz Czarnogórski byłby pierwszy. Oby tak dalej.

PS: Legenda o nazwaniu Klubu z Bychawej Granitem ma się mniej więcej tak jak ta o nazwaniu miejscowości Czarna Góra od bałkańskiego państwa Czarnogóra :).

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości