"Granity" na świecie

24. września 2014 GRANIT NIE TYLKO W CZARNEJ GÓRZE (cz. 2/2)

W poprzedniej części w poszukiwaniu Granitów przebyliśmy całą Polskę. W naszym kraju klubów o takiej nazwie jest 10. Czy jednak w innych rejonach świata występują kluby z"Granitem"w nazwie?

Granitów na świecie pod każdą postacią nie brakuje.

BIAŁORUŚ

FC Granit Mikashevichi

Mikaszewicze to miasto w południowej Białorusi, które zamieszkuje około 13 tys ludzi. W czasach II Rzeczypospolitej ta miejscowość była częścią Polski. Tamtejszy Granit powstał 30 listopada 1978 roku, obecnie swoje boje toczy na arenie Białoruskiej First League (drugi poziom rozgrywkowy). Po 21 kolejkach ta drużyna plasuje się na drugim miejscu w tabeli gwarantującym awans do Białoruskiej Wyszejszej Ligi. Aż 10 punktów mniej ma 3 drużyna w lidze, więc szansa awansu jest duża, tym bardziej, że do zakończenia rozgrywek zostało 9 kolejek. Granit występował w przeszłości w Białoruskiej ekstraklasie (w latach 2007-2009, system rozgrywek "wiosna - jesień")

Stadion w Mikaszewiczach może pomieścić ponad 3000 fanów.

Do największych sukcesów tej drużyny należy zdobycie Pucharu Białorusi w 1997 roku.

Największą gwiazdą Granitu Mikashevichi jest Ruslan Yudenkov. Ten wysoki (187 cm) ofensywny pomocnik w Białoruskiej Wyszejszej Lidze zagrał ponad 50 meczów, na swoim koncie ma również dwa Puchary Białorusi.

Ruslan Yudenkov podczas rozgrzewki grając jeszcze w FC Gomel/ fcgomel.by

W przeszłości w Granicie występował m.in Cyril Shreytor. W sozonie 2010 z 19 golami zajął 3 miejsce w klasyfikacji strzelców, a w poprzednim sezonie wiosną ten zawodnik bronił barw...Elany Toruń. W Polskiej III lidze okazał się wartościowym zawodnikiem co potwierdzają statystyki 12 meczów i 5 goli.

Bramka w sparingu dla LegionoviiCyrila Shreytora /https://www.youtube.com/watch?v=2TjXLx7ZIMQ(Polska Telewizja Sportowa)

LITWA

Granitas Klaipeda

Kłajpeda to piękna nadbałtycka miejscowość. Mieszka tam około 180 tysięcy ludzi. To portowe miasto słynie z najważniejszego terminala rybackiego na Litwie. W Kłajpedzie bardziej znanym klubem jest Atlantas, który w tym sezonie awansował do europejskich pucharów. Granitas zaś to beniaminek ligi, w tym sezonie po 28 kolejkach (36 wszystkich) zajmuje 7 miejsce (na 10 zespołów) z dorobkiem 30 punktów.

Granitas powstał w 2012 roku i jak piszą na oficjalnej stronie internetowej klub nie istniejedla zysku, lecz jako długoterminowy projekt społeczny.

Wiwatujący piłkarze Granitasa / ve.lt

Wyróżniającym się piłkarzem Granitasu jest Ernestas Veliulis. Ten 22-letni skrzydłowy w Litewskiej A-Lidze wystąpił ponad 100 razy, zdobył 17 goli i 15 asyst, w karierze występował też na Łotwie. Obecnie w Granitasie występują zawodnicy znani z polskich boisk. Dominykas Galkevicius (w przeszłości Zagłębie Lubin), Donatas Nakrosius (Stal Rzeszów, Odra Opole) oraz Robertas Poskus (w przeszłości Widzew Łódź, Polonia Warszawa, ale również znane na świecie HSV Hamburg, Zenit St. Petersburg, czy Dynamo Moskwa).

Skrót z meczu z Zargilisem, bramka dla rywala Granitasu zdobył Jakub Wilk, a według litewskiego komentatora Jakubas Wilkas /https://www.youtube.com/watch?v=Pf2zyMWQr7c (FutboloTV)

WĘGRY

Zalakaros Granit Gyse

Na Węgrzech również spotykamy Granit. Zalakaros Granit Gyse - tak brzmi pełna nazwa tego klubu. Zalakaros to miasteczko w południowo-zachodnich Węgrzech. Zalakaros liczy około 2000 mieszkańców. W centrum miasta znajduje się basen termalny, całość otaczają liczne winnice. Jako ciekawostkę można uznać, że miastem partnerskim Zalakarosa jest opolskie Olesno. Granit Gyse występuje w amatorskiej lidze na Węgrzech.

Zalakaros z lotu ptaka / wilipedia.org

RUMUNIA

AS Granitul Babadag

Babadag to miejscowość w południowo-wschodniej Rumunii licząca około 10 tysięcy ludności. Babadag szczególnie dobrze będzie się kojarzyć Andrzejowi Stasiukowi, a dlaczego? O tym przeczytasz tutaj.

AS Granitul (z rumuńskiego Granit) Babadag występuje w jednej z wielu rumuńskich IV lig.

Zdjęcie kadry / prosport.ro

Obecnie jako największą gwiazdę tego klubu możemy nazwać doświadczonego pomocnika Vesile Sicu. Przez lata ten zawodnik był graczem II ligi rumuńskiej.

Mecz Granitulu, graffiti może nie najwyższych lotów, ale jest / obiectivtulcea.ro

USA

Granite Bay Wolverines

Również "za wodą" występuje Granit. Granite Bay Wolverines występuje w amerykańskiej NorCal Premier Soccer League. W tej juniorskiej lidze Granite przewodzi w stawce. Wolverines po angielsku oznacza rosomaki - nazwa zobowiązuje.

Drużyna Granitu ciesząca się z Pucharów / granitebayfc.com

PIŁKARZE

Ciekawostka: Również wielu piłkarzy ma na imię Granit. Pod lupę weźmiemy trzech graczy:

Granit Xhaka - to podstawowy zawodnik reprezentacji Szwajcarii, na MŚ w Brazylii zagrał 4 mecze i zdobył 1 gola, na co dzień występuje w niemieckim klubie Borussia Monchengladbach. Sukcesami tego 22-letniego zawodnika jest mistrzostwo Szwajcarii (dwa razy), Puchar Szwajcarii oraz tytuł mistrza świata do lat 17. Występuje na pozycji pomocnika.

Granit Lekaj - Szwajcarski obrońca reprezentuje barwy rodzimego drugoligowca FC Will 1900, na razie 24-latek nie powąchał gry w elicie.

Granit Buzuku - ten szwedzki obrońca o albańskich korzeniach pierwsze kroki w profesjonalny futbol ma za sobą, choć 4 minuty w jednym meczu szwedzkiej 2 ligi nie jest bilansem rewelacyjnym. Klub GIF Sudsvall nie stawia na usługi tego 21-letniego ofensywnego pomocnika.