Dobry początek sezonu daje sukces? Nie zawsze.

Granit Czarna Góra udanie rozpoczął sezon 2015/16. W 4. kolejkach czarnogórzanie nie zapisali do tabeli żadnej porażki. Takim samym bilansem mogą pochwalić się ekipy Podhala II Nowy Targ i Babiej Góry Lipnica Wielka. Sprawdziliśmy jak radziły sobie w przeszłości drużyny A-klasowe, które były najdłużej niepokonane od początku sezonu. Nie zawsze dobry start przekładał się na końcowe wyniki.

Żeby nie szukać daleko cofnijmy się do ubiegłego sezonu. Siedem pierwszych kolejek goryczy porażki nie zaznał właśnie Granit. W dalszej fazie granitowcy nie radzili sobie już tak rewelacyjnie i zajęli miejsce w środku tabeli. Ale to nie Granit jest drużyną, która świetny start nie potrafi nijak spożytkować na efekt końcowy. Pod tym względem absolutnym hegemonem jest Wiatr Ludźmierz. W ostatnim dziesięcioleciu Wiatr aż trzykrotnie najdłużej pozostawał niepokonany. W sezonie 2004/05 ludźmierzanie 6 pierwszych meczów wygrali lub zremisowali, pomogło to zająć dobre miejsce, ale jednak za podium (4. lokata). W rozgrywkach 2011/12 aż 10 pierwszych meczów dało minimum punkt Wiatrowi, a miejsce na którym skończyli może dziwić (8. pozycja). Ile więc meczów bez porażki od początku sezonu może dać awans? Jak się okazuje nawet 16 może być za mało. W pamiętnym sezonie 2012/13 Wiatr przegrał po raz pierwszy dopiero w 17. kolejce, ale rozgrywki zakończył w tym przypadku tylko na najniższym stopniu podium.

W każdych tych przypadkach Wiatr pewnie się utrzymywał mimo słabych rezultatów w dalszej fazie. Ta sztuka również udała się Sokolicy Krościenko, która w sezonie 2009/10 mogła się pochwalić najlepszym badanym bilansem, ale bardzo problematycznie. Na koniec sezonu Sokolica była 10. tuż nad "kreską", ponadto miała tyle samo punktów co spadający Bystry i jeden więcej od... Granitu.

Zdecydowanie najlepszym wynikiem, wręcz rekordowym może pochwalić się Jordan Jordanów. Sezon 2008/09 nie dość że w cuglach wygrał to jeszcze przez pierwsze 22. kolejki był niepokonany, odprężenie przyszło na sam koniec rozgrywek, w czterech meczach Jordan przegrał dwa razy, ale mimo to według statystyk to jeden z najlepszych mistrzów A Klasy w historii. Teraz jordanowcom po zawirowaniach znowu przychodzi mierzyć się w "Serie A". W "okręgówce" walczy teraz zaś Jarmuta Szczawnica. Szczawniczanie zdominowali sezon 2013/14, kiedy to 14 początkowych kolejek byli niepokonani,  z czego aż 13 razy wygrali i raz zremisowali.

Podsumowując świetny start nie musi przekładać się na końcowy wynik, przekonało się o tym już wiele ekip. W ostatnich 10. latach 5 razy najlepsze drużyny początku sezonu kończyły ligę na podium, tyle samo na niższych miejscach. Przeciętnie najlepszy zespół z początku sezonu przegrywa po 11. kolejce, jak będzie tym razem. A może ktoś z niepokonanych na razie zbliży się do wyniku Jordana? Zobaczymy co przyniesie sezon.

Fot.: Eugeniusz Gogola.

Źródło: Przegląd Sportowy.