Wielkie derby: piłkarskie święto w Czarnej Górze!

"Każdy mecz możecie przegrać, ale derby musicie wygrać" - tak nieraz kibice krzyczą do swoich ulubieńców. To pokazuje jak ważne są spotkania derbowe, podczas starcia z lokalnym rywalem oprócz mobilizacji fanów dużo więcej od siebie dają też zawodnicy, takie mecze kreują nowych bohaterów. Zawrat - Granit jutro w Czarnej Górze o godzinie 11:00.

W sezonie 2011/12 bardzo słabo w rozgrywkach polskiej ekstraklasy radziła sobie Cracovia, niewiele do gry wnosił również holenderski napastnik Koen van der Biezen, który do listopada nie strzelił w Polsce żadnego gola wliczając w to rozgrywki Młodej Ekstraklasy. Przełamał się w najlepszym z możliwych momentów - podczas pojedynku z Wisłą Kraków, która dała zwycięstwo jego drużynie i na pół roku status rządzących w mieście.

Wysoki Holender choć kariery w naszej lidze nie zrobił zyskał sobie sympatię kibiców Cracovii tak naprawdę tym jednym golem.

Również mecz Zawrat - Granit, choć tradycja tych meczów jest dużo krótsza przysparza wiele emocji, a wszyscy aktorzy tego wydarzenia będą chcieli zapisać się do protokołu, tak jak zrobił to swego czasu Koen van der Biezen...

Sierpień 2014 - wtedy Granit zwyciężył z Zawratem 5-1, jednym z bohaterów meczu był Józef Milon, który zdobył gola i zanotował dwie asysty, tym razem tego nie powtórzy.

Józef Milon również w obecnym sezonie prezentuje dobrą formę strzelecką - defensor czarnogórzan na ma koncie już dwa gole w tym sezonie, jutro jednak nie zagra z powodu pauzy za kartki. Niestety od futbolu odpocznie również Szymon Kiernoziak, który również w poprzednim meczu z Czarnymi otrzymał czwartą żółtą kartkę.

Brak tych dwóch zawodników na pewno martwi trenera Andrzeja Gogolę, cieszy natomiast, że pomału do gry wraca Krzysztof Sarna, kilka kolejek temu do gry wrócił Marcin Sarna - przebojowy skrzydłowy po powrocie z zagranicy pokazał dobrą formę w poprzedniej kolejce, w której zanotował asystę. Smykałkę do bramek ma zaś Szymon Twardosz, który w tym sezonie ma już sześć trafień, a po powrocie wiosną ubiegłego sezonu aż trzynaście.

Zawrat, choć dużą część składu stanowią zawodnicy z innych rejonów Podhala też traktują mecz z Granitem prestiżowo. Wśród największych armat bukowian najgroźniejszy będzie Maciej Ustupski, który ma już 12 goli w tym sezonie i prowadzi w klasyfikacji strzelców.

Znalezione obrazy dla zapytania maciej ustupski

Maciej Ustupski (z prawej) swego czasu był zawodnikiem Porońca Poronin, w sezonie 2012/13, którym drużyna prezesa Pawlikowskiego-Bulcyka w cuglach wygrała IV ligę zagrał 28 meczów, które okrasił sześcioma golami i trzema asystami - w III lidze szansy nie dostał, został wypożyczony do KS Zakopane.

Wspomnieliśmy już o problemach kadrowych Granitu, jednak to Zawrat stracił więcej zawodnik po meczu w ostatniej kolejce. W spotkaniu ze Spiszem bezpośrednie czerwone kartki otrzymali Karol Chowaniec, Marcin Cudzich, Maciej Stasik i Jan Kuchta, ponadto czwarte "żółtko" w sezonie otrzymał Michał Stasik.

Jan Kuchta (z lewej) w obecnym sezonie zagrał pięć oficjalnych meczów - dwa w A Klasie, dwa w Pucharze (w tym z Granitem) oraz jeden w ... C Klasie - rezerwach bukowiańskiego klubu.

Pewnym handicapem Granitu może być zmęczenie bukowian, którzy w czwartek toczyli pucharowy bój z KS Zakopane, w którym zostawili sporo zdrowia, a przegrali dopiero po karnych. Po 90. minutach było 1-1 - dla Zawratu gola zdobył Marcin Cudzich.

Do tej pory w rozgrywkach ligowych Granit zmierzył się z Zawratem dziesięciokrotnie, wygrał 9 starć, jedno przegrał, stosunek bramek też jest korzystny dla czerwono-czarnych (40-13). Zawrat to beniaminek A Klasy, obecnie z siedemnastoma oczkami plasuje się na ósmym miejscu w tabeli o jedną lokatę wyżej niż Granit. Dodatkowo warto odnotować, że transmisje z meczu przeprowadzi firma Cam-on, skrót meczu będzie dostępny na facebookowym profilu Granitowców.

Plakat zapraszający na mecz.

Rozjemcą zawodów będzie Marek Ciężobka z Nowego Targu - uznany arbiter z naszego terenu.

-----

Fot.: Eugeniusz Gogola (Sportowe Podhale), Szczepan Komperda (Sportowe Podhale), Maciej Zubek (Dziennik Polski), LKS Granit Czarna Góra (Facebook).

Video: Mati Fleszar (Youtube).

Jan Krupa