Pula większa, podział sprawiedliwy

Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska poinformował o wsparciu finansowym klubów piłkarskich na naszym terenie w 2017 r. Pula dofinansowania została zwiększona w porównaniu z ubiegłym rokiem o 32 tysiące złotych i wyniesie 166 tysięcy złotych. Z tego tortu swój kawałek otrzyma również Granit.

W zespołach grających na niższych szczeblach rozgrywkowych największą część budżetu stanowią właśnie środki z samorządów lokalnych. Do wydatków jakie musi ponosić klub piłkarski zaliczamy przede wszystkim diety dla sędziów, transport na mecze, utrzymanie infrastruktury sportowej i wynagrodzenie dla kadry szkoleniowej. Kluby za taką pomoc od gmin lub miast odgrywają na swoim "podwórku" ważną rolę społeczną, wspierają rozwój poprzez wychowanie w duchu sportu, a swoim członkom i kibicom gwarantują - tym pierwszym rywalizację i możliwość zmierzenia się z rywalami z regionu, a tym drugim gorące emocje sportowe i budowanie tożsamości patriotycznej.

Granit Czarna Góra otrzyma w 2017 r. wsparcie w wysokości 21 tysięcy zł, co jest kwotą większą niż w poprzednim o 2 tysiące. Grająca w IV lidze Watra Białka Tatrzańska wzbogaci się o 40 tysięcy, Zawrat Bukowina Tatrzańska, podobnie jak Granit o 21 tysięcy, Hetman Leśnica Groń o 19 tysięcy. Najmniejsze dofinansowanie uzyska Murań Jurgów - 15 tysięcy złotych. Najważniejszym beneficjentem gminnego wsparcia w 2017 r. będzie żeński klub Rysy Bukowina Tatrzańska, rywalizujący z powodzeniem w I lidze kobiet. Rysy zainkasują 50 tysięcy złotych. Warto dodać, iż Granit (jak i pozostałe kluby z naszej gminy) złożył w terminie sprawozdanie z rozliczenia wsparcia finansowego w 2016 r. wraz z załączoną dokumentacją finansową. Dotacja została prawidłowo rozliczona.

A jak wygląda wsparcie na sport w innych gminach? W 2016 r. Lubań Tylmanowa od lat występujący w A Klasie, z powodzeniem szkolący również młodzież został zasilony kwotą 37 tysięcy złotych. W Czarnym Dunajcu zgodnie z przyjętym tam Programem Rozwoju Sportu na lata 2015-2017 kwota dofinansowania sportu, a więc również tamtejszych Czarnych w 2017 r. wyniesie 110 tysięcy złotych. Z kolei Wierchy Rabka Zdrój muszą zadowolić się pomocą w wysokości 40 tysięcy złotych, co jednak według tego klubu zważywszy na wielkość i zakres szkolenia jest wsparciem zbyt małym i nie wprost proporcjonalnym w porównaniu z innymi, dużo mniejszymi stowarzyszeniami sportowymi w rejonie dziecięcego uzdrowiska.

Źródło: UG Bukowina Tatrzańska, Z nad Dunajca, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, KS Wierchy Rabka Zdrój, własne.

Fot.: rp.pl.